Crumpets & Marmite

Crumpets z Marmite i serem

Podróżując, staram się poznawać kraje od kuchni. Angielska kuchnia jest niezbyt wyszukana, choć da się z niej wyłowić kilka perełek.

Crupmety to drożdżowe bułeczki. Są mięciutkie, delikatne i mają dziurki jak gąbka. Można je opiekać w tosterze i smarować, np. masłem lub dżemem.

Marmite to ekstrakt z drożdży. Anglia kojarzy mi się z jedzeniem, którego się zjeść nie da (jak np. czipsy o smaku octu). Marmite jest reprezentantem takiej właśnie grupy produktów. Co ciekawe, nawet Anglicy zdają się postrzegać go w ten sposób. Swojego czasu na ulicach Londynu można było napotkać reklamę, przedstawiającą brązowy słoiczek, opatrzoną hasłem: „Marmite- you hate it!”. Mój pierwszy kontakt z Marmitem był… hmm… niezbyt przyjemny. Szukałem czegoś do posmarowania crumpeta i znalazłem słoiczek z Marmite. Uznałem, że musi być to jakaś marmolada o dziwnej nazwie. Posmarowałem więc nią crumpeta, tak jakby był to dżem. Po 15 minutach mojej walki z kanapką – mimo smaku usiłowałem ją zjeść, do kuchni wszedł mój wujek – notabene Anglik, który ze smakiem zjada niejedno paskudztwo. Gdy zobaczył, co robię, złapał się za głowę i powiedział, że w ten sposób to i on by tego nie zjadł :D Następnie pokazał mi, jak to się je. Otóż gdy smaruje się coś Marmitem, należy nałożyć warstwę tak cienką, jak to tylko możliwe. Wtedy rzeczywiście jest to całkiem dobre :)

Moje ulubione połączenie to crupet z ową cieniuśką warstewką Marmite, posypane cienko startym, żółtym serem. Jeżeli chcesz spróbować Marmite, nie musisz już jechać na wyspy. Widziałem go w kilku sklepach z żywnością świata. Istnieje też drugie, podobne mazidło – ekstrakt z wołowiny o nazwie Bovril, jednak nie wiem, czy jest dostępne w Polsce. Crumpetów również nie widziałem w sklepach, za to znalazłem w sieci kilka przepisów, jak je przygotować samemu. Sprawdzę , czy dają dobre efekty i sam dam Wam znać :)One Comment

  1. […] sos: -oliwa -woda -koncentrat pomidorowy -czosnek -Marmite (opcjonalnie) -kmin rzymski (opcjonalnie) przykładowe ilości: 1 słoik koncentratu; 1,5 słoika […]

Dodaj komentarz

  • RSS
  • Blip
  • Twitter
  • Facebook