Melanżowe zwyczaje związane z piciem wódki

Już pojutrze Sylwester. Przyszedł więc czas na temat, który tygryski lubią najbardziej… wódeczka!

Picie wódki to nie tylko szybka metoda alkoholizacji. Picie wódki to także szereg towarzyskich obrzędów, zwyczajów zbliżających do siebie melanżowników. Niektóre regiony mają swoje zwyczaje związane z piciem wódki. Niektóre z tych tradycji są stare, przekazywane z pokolenia na pokolenie, a inne mają krótki rodowód. Lubię je poznawać. Dziś opowiem o trzech.

Kijów, Ukraina, zmoczony stół i szkło pod nogami

Kilka razy piłem wódkę ze znajomymi Ukraińcami z Kijowa. Na Ukrainie mówi się, że Ukraina to nie Kijów, a Kijów to nie Ukraina. Dlatego też nie wiem jak wielkiego obszaru dwa poznane przeze mnie zwyczaje.
Kiedy Ukrainiec polewa wódkę do Twojego kieliszka nie wolno mu pomagać podnosząc kieliszek nad stół. Jest to źle widziane nawet wtedy gdy na stole jest mnóstwo jedzenia, a kieliszek stoi pomiędzy sałatką a kompotem w wysokim dzbanku. Ukrainiec jest zręczny gość i sobie poradzi.
Wódkowe flaszki mają prawo stać na stole tylko wtedy gdy mają na dnie jeszcze choć trochę ognistej wody. Każda pusta butelka natychmiast ląduje pod stołem… i pod nogami melanżowników.
Efektem powyższych zwyczajów jest to, że po 2-3 godzinach melanżu, stół i stojąca na nim strawa zalane są wódką, a pod stołem nie trudno wdepnąć w potłuczone szkło :)

Ukraińskie zwyczaje związane z piciem wódki

Zwyczaje związane z piciem wódki: kiedy pijesz z Ukraińcami pamiętaj, że kieliszek powinien stać na stole

Podkarpacie, Polska, kolejka do jednego kieliszka

Na Podkarpaciu podpatrzyłem tradycję znacząco wpływającą na relacje pomiędzy melanżownikami. Przy stole jest jeden kieliszek. Po wypiciu wódki należy energicznie wytrząsnąć resztki z kieliszka, następnie uzupełnić go dla sąsiada, który będzie pił i uzupełniał kieliszek dla swojego sąsiada z drugiej strony. W trakcie picia należy patrzeć w oczy tej osobie, która będzie piła następna w kolejności.
Ten sposób celebracji picia wódki sprawia, ze wszyscy pijący piją w jednym tempie.Niezależnie od swojej wagi, doświadczenia i rozmiaru. Ponadto każdy pijący ma równomierny wpływ na tempo spożywania przez innych pijących. To zbliża melanżowników. Ci, którzy nie nadążają za tempem mogą w każdej chwili ominąć swoją kolejkę i pozostać przy stole z pijącymi. Nie wiem jak to jest widziane. Nie udało mi się tego zaobserwować i nie pomyślałem by zapytać. Moją przerwę zaakceptowano, jednak wszyscy melanżownicy zdawali sobie sprawę z tego, że mają do czynienia z „obcym”. Możliwe zatem jest więc, że dawano mi fory. Następnym razem zapytam o to… ale może Ty wiesz o tym coś więcej? Wyświetl się, skrobnij komenta :)

zwyczaje związane z piciem wódki z Podkarpacia

Zwyczaje związane z piciem wódki: na Podkarpaciu pije tylko jedna osoba na raz, a mimo to wymagane jest nawiązanie bliskiej relacji z współbiesiadnikami

Rosja, napij się z nieznajomymi

Na koniec zostawiłem najciekawszy, w mojej opinii, wódkowy obyczaj. Słyszałem, że znając ten obyczaj można napić się wódki z Rosjanami, w ten sposób, że nawet nie zorientują się, że mają do czynienia z turystą. Na początku należy stanąć w bramie i wystawić z niej jeden palec. Gest ten oznacza, że w bramie stoi jeden chętny do wódki. Można schować się do bramy gdy nadejdzie drugi chętny, bo to on przejmuje obowiązek wystawienia ręki na zewnątrz. Drugi wystawia oczywiście już dwa palce- do czasu, aż nadejdzie trzeci ochotnik. Wtedy robi się zrzutkę, pierwszy idzie do sklepu i kupuje flaszkę. Na butelce zaznacza się dwie kreski dzielące wódkę na trzy równe części. Każdy, po kolei, wypija swoją część. Podobno całą procedurę można zaliczyć nie zamieniając ni słowa ze współbiesiadnikami. Piszę „podobno” ponieważ tego jednego zwyczaju nie znam z autopsji, a jeno z opowieści. W związku z tym nie wiem czy jest prawdziwy, aktualny, ani z której części Rosji pochodzi. Jeśli wiesz coś na ten temat- koniecznie napisz komentarz.

Zwyczaje związane z piciem wódki

…a jakie są Twoje ulubione zwyczaje związane z piciem wódki?2 Comments

  1. cebuliusz wrote:

    spoko ciekawochy, w sam raz na niedzielnego kaca, heh, tylko co z tą ukrainą (bo ucięło;)?

Dodaj komentarz

  • RSS
  • Blip
  • Twitter
  • Facebook