Mleko od krowy

„Mleko od krowy”: gdzie kupić? jak smakuje?

Mleko od krowy

Mleko od krowy, mleko wiejskie, mleko ekologiczne, mleko prosto od krowy… nie wiem jak to nazwać. Kiedyś mówiło się na to po prostu mleko. Mam na myśli oczywiście mleko nie przetworzone, a nie resztki pozostałe po produkcji sera, śmietany czy masła. Mleko w składzie takim jak wtedy, gdy opuściło krowiego cyca. Kiedyś smak, picie i dostępność takiego mleka była dla mnie sprawą oczywistą. Owo „kiedyś” było jednak na tyle dawno, że zapomniałem już jak takie mleko smakuje. A Wy pamiętacie? Nadal takie pijacie? A może nie próbowaliście nigdy? Pragnę się Wam pochwalić, że ostatnio udało mi się upolować mleko od krowy.

mleko prosto od krowy

Gdzie kupić mleko od krowy?

Kiedy już odzwyczaiłem się od od nieprzetworzonego mleka, całkiem o nim zapomniałem. Nie zastanawiałem się nawet gdzie kupić ‚mleko od krowy’. Trafiłem na nie niechcący. Na moim ulubionym bazarze, gdzie można kupić różne ciekawe produkty bez przepłacania. Kupowanie na bazarze jest fajne, bo większość szamki sprzedawanej w takich miejscach to to, co w marketach podpisane jest żywność ekologiczna czy też zdrowa żywność… i odpowiednio za tę etykietę zostaje wycenione. Na bazarze takie same produkty często kosztują mniej, a kupując je wspierasz polską gospodarkę! …ale wracając do tematu… Poszedłem do pani, która sprzedaje jajka od podwórkowych kur. Jajka te nie mają nawet żadnych nadruków. Zauważyłem, że jajowa pani ma też mleko. Podane niezbyt apetycznie- w butelce po koka koli… ale wiedziałem, że w środku znajduje się nie lada gratka :) Zapłaciłem 2 złote za litr, czyli nawet nieco taniej niż za wyjałowione mleko ze sklepu.

mleko od krowy

Jak smakuje mleko od krowy?

Nie przetworzone mleko, w odróżnieniu od sklepowego zawiera wszystko to z czego robi się ser, masło itp oraz nieco życia w postaci bakterii mlekowych. Z obecności tego życia wynikają konsekwencje. Mleko takie trzeba spożyć dość szybko od zakupu, aby się nie otruć. Ponadto mają one ponoć korzystne dla nas działanie, ale nie wiem jakie ;) Nie wpływają chyba jednak na smak, który różni się od mleka sklepowego.

Nalałem mleka do koniakowego kielicha. Powąchałem. Zapach wyraźniejszy niż w sklepowym mleku. Nie przypadł mi do gustu, ale i nie przeszkadzał za nadto. Spróbowałem. Spodziewałem się, że mleko od krowy będzie gęste. Okazało się gęstsze od sklepowego, ale różnica nie jest duża. Najważniejsze- smak. Mleko od krowy smakowało jak sklepowe mleko wymieszane ze śmietaną. Dobre! Myślę, że takie mleko jest fajną bazą dla, np.: mlecznych koktajli. Polecam kupować, jeśli masz źródełko w pobliżu swojego domu :)Dodaj komentarz

  • RSS
  • Blip
  • Twitter
  • Facebook