jak u mamy: PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
Najlepsze pierogi z kapustą i grzybami to te domowe, jak u mamy
Pierogi z kapustą i grzybami, wstęp:
Najlepsze pierogi z kapustą i grzybami pamiętamy z wizyt u babci czy ze stołu mamy. Warto podtrzymywać kuchenne tradycje, by także następne pokolenia Polaków miały dobre, pierożane wspomnienia. Z okazji nadchodzących Świąt poprosiłem mamę by pomogła mi przygotować przepis na pierogi z kapustą i grzybami. Podczas spisywania tego przepisu wyprodukowaliśmy 71 pierogów. Teraz Wy możecie zrobić takie same pierogi, jak u mamy.
Pierogi z kapustą i grzybami, składniki:
Ciasto:
- Mąka 750 gram
- Woda 450 gram
Farsz:
- Suszone grzyby 100 gram
- Kiszona kapusta 1 kilogram
- Cebula 2 duże
- Pieprz
- Sól
- Olej 1/3 szklanki
Pierogi z kapustą i grzybami, przepis:
Przygotowanie farszu na pierogi:
- Namocz grzyby w wodzie przez kilka godzin.
- Pokrój kiszoną kapustę, wrzuć ją do garnka i zalej wodą równo z poziomem kapusty. Gotuj kapustę, mieszając od czasu do czasu, tak długo, aż odparuje większość wody. (Jeżeli kapusta jest bardzo kwaśną kapustą to przed gotowaniem wypłucz ją w wodzie.)
- W oddzielnym garnku ugotuj grzyby. Gotuj je na małym ogniu przez 30 minut, w tej samej wodzie, w której były namoczone.
- Wystudź kapustę i grzyby. Odcedź je i odciśnij z nadmiaru wody. Uwaga: nieco wody musi pozostać, aby farsz nie był suchy.
- Wymieszaj kapustę z grzybami i zmiel je w maszynce do mięsa.
- Pokrój cebulę w drobną kostkę, rozgrzej olej na patelni, podsmaż ją na złoto i dodaj do farszu.
- Dopraw farsz pieprzem i solą.
Przygotowanie ciasta, lepienie i gotowanie pierogów:
- Wysyp mąkę na stolnicę lub blat stołu, w mącznej górce zrób dziurę i napełnij ją wodą. Zagniataj mieszając mąkę z wodą. Powtarzaj czynność, do czasu aż zużyjesz całą wodę, a z mąki zrobi się ciasto elastyczne niczym plastelina.
- Oderwij kawałek ciasta, pozostałą część obsyp mąką i schowaj pod lnianą szmatką aby nie wyschło.
- Oderwany kawałek ciasta rozwałkuj na placek o grubości około 2-3 milimetrów. Wybierz szklankę lub kubek o szerokim obwodzie i przy jej pomocy wycinaj kawałki ciasta.
- Do każdego ciastowego kółka nałóż jedną łyżeczkę farszu.
- Zlepione pierogi oczekujące na gotowanie układaj na powierzchni spruszonej mąką, aby się nie przyklejały. Przykryj je szmatka aby nie wyschły.
- Gotuj pierogi we wrzącej, osolonej wodzie w dużym garnku. Wrzucaj pierogi delikatnie, zaraz nad powierzchnia wody. W pierwszych sekundach gotowania odklej je od dna garnka przy pomocy łyżki cedzakowej. Kiedy pierogi w trakcie gotowania zaczną się unosić w wodzie, oznacza to, ze do końca gotowania pozostały 2-3 minuty.
- Ugotowane pierogi układaj na talerzach do przestygnięcia ( najlepiej tak by się do siebie nie dotykały ). Po przestygnięciu poodwracaj je na drugą stronę i ułóż na innym talerzu. Gdy już będą całkiem suche możesz przełożyć je do miski, nie będą się już sklejały.
- Przed podaniem podsmaż pierogi na rozgrzanym oleju.

Ciasto rozwałkuj tak by osiągnęło grubość około 2,5 milimetra. Następnie wybierz kubek lub szklankę o grubym obwodzie i wycinaj z ciasta koła. Jeśli masz dziecko zachęć je do pomocy na tym etapie. Wycinanie kółek to dobra zabawa :)

Gdy już ugotujesz pierogi pozwól im przestygnąć i wyschnąć. Rozłóż je na talerzu, tak by nie dotykały się nawzajem. Gdy już obeschną z jednej strony przełóż je na suchy talerz i obróć wilgotną stroną do góry.
Pierogi z kapustą i grzybami, uwagi:
- Podczas zawijania pierogów uważaj by farsz nie dostał się pomiędzy sklejone ciasto. Jeżeli tak się stanie- pieróg rozpadnie się w trakcie gotowania.
- W trakcie wygniatania i wałkowania ciasta należy podsypywać je mąką, aby się nie przyklejało. Nie można jednak przesadzać z ilością mąki, ciasto w gotowym pierogu musi mieć możliwość się skleić.
- Mama wygniata ciasto na stole, ja zrobiłbym to w misce. Nie mam wprawy i woda rozlatywała mi się na boki, w misce było by bezpieczniej.
Szukasz przepisów z domowej, polskiej kuchni? Sprawdź inne smakołyki z serii „Jak u mamy” i przepisy Babci Haliny
Farsz robię identycznie, ale w mojej wersji to MUSI być masło :-) Co do zarabiania – tylko w misce, skrobanie stolnicy polepionej mąką z wodą zawsze mnie dobijało, nie mówiąc o uciekaniu wody. I ja bym jeszcze doradziła wziąć bardzo ciepłą wodę – ciasto lepiej sie wałkuje. Pozdrawiam!
Już po Świętach, trzeba trochę o siebie zadbać, prosimy o przepisy dietetyczne :)