PIPA… żeńskie genitalia? Nie, to nowy styl piwa!

Prometeusz- Polish India Pale Ale

IPA to skrót od stylu piwa India Pale Ale. Wersja produkowana z amerykańskich surowców nazywana jest American IPA, czyli AIPA. A gdyby ktoś wyprodukował piwo IPA z polskich surowców? Wyjdzie z tego PIPA. Brzmi jak żart, ale nie za sprawą browaru Olimp PIPA nie jest jeno żartem, a faktem. W panteonie piwnych bogów Olimpu znajdziemy Prometeusza. Napis na etykiecie tłumaczy pochodzenie nazwy piwa: powstał jako owoc „kradzieży” typowo amerykańskiego stylu AIPA i przekształcenia go w celu prezentacji walorów polskich chmieli”.

piwo prometeusz

Butelka piwa Prometeusz

Butelka piwa Prometeusz w moich oczach jest wadliwa… jej objętość to zaledwie 330 ml. W związku z tym piwa można jedynie posmakować ;) Browar zadbał za to o ciekawe doznania dotykowo wizualne. Kapsel jest zalany miękką gumą. Rzecz niecodzienna i dodaje opakowaniu uroku.

zalakowany kapsel piwa

Smak i zapach

Po otwarciu butelki piwa w stylu AIPA zawsze czuć charakterystyczny zapach, który nazywam smrodkiem. Ciekawiło mnie czy smrodek Prometeusza będzie taki sam, czy może mnie czymś zaskoczy. Okazało się, że piwo z Olimpu pachnie zupełnie inaczej. Prometeusz pachnie miodem! I to bardzo intensywnie.

Punktem wspólnym doznań smakowych American i Polish India Pale Ale jest specyficzne cierpnięcie języka następujące po przytrzymaniu łyka piwa przez dłuższą chwilę w paszczy. W owy smrodek charakterystyczny dla AIPA, który można wyczuć również w ich smaku… w PIPA nie występuje. Prometeusz smakiem również nieco przypomina piwa miodowe.

Reasumując, polska IPA wyraźnie nawiązuje do stylu amerykańskiego, czuć w nich pokrewieństwo, ale równie wyraźnie się od niego odróżnia. Z napisu na etykiecie (pierwsze szeroko dostępne piwo w stylu Polish India Pale) wnioskuję, że ktoś inny też już próbował stworzyć styl PIPA. Bardzo chciałbym popróbować efektu tych poszukiwań. Na pewno wkrótce się to uda :)

prometeusz browar olimp butelka i etykieta

Lubisz pić piwa po polsku? Sprawdź zatem jeszcze piwo Polka… i kopsnij lajka bo Zjedz to ziom! uwielbia żebrolajki!Dodaj komentarz

  • RSS
  • Blip
  • Twitter
  • Facebook