Sos słodko-kwaśny

Skład:
-słoiczek koncentratu pomidorowego
-puszka ananasa w kawałkach (UWAGA: dodać należy go razem z zalewą)
-marchewka (jedna duża lub dwie małe)
-seler naciowy (2-3 patyki)
-opcjonalnie czerwona fasola
-mąka ziemniaczana
-woda

Przyprawy
-sos sojowy
-ocet winny lub ryżowy
-pieprz
-kolendra

Marchewkę pociąłem w długie, cienkie słupki. Tak robią Azjaci. Wymaga to nieco wysiłku, ale daje fajny efekt podczas jedzenia. Jeśli wolisz opcję dla lenia: zetrzyj marchewkę na tarce :) Selera starałem się pociapać w podobny kształt. Wszystkie składniki, oprócz wody, mąki i fasoli, wrzuciłem do garnka. Wodą przepłukałem słoiczek po koncentracie, aby w całości wydobyć go ze środka i wlałem to do garnka. Dolałem jeszcze trochę wody, by rozrzedzić koncentrat. Dodałem przyprawy i gotowałem, by wszystko nabrało jednolitego smaku oraz by warzywa nieco zmiękły. Azjatyckie sosy są „kiślowate”, aby osiągnąć ten efekt dodałem do sosu mąki ziemniaczanej (aby uniknąć kluch w sosie, przed dodaniem, rozmieszałem mąkę w małej ilości wody). Na 5 minut przed końcem gotowania dodałem czerwonej fasoli.

Jeśli chcesz zrobić więcej sosu i część zostawić na później, możesz go zawekować. Wystarczy zlać go do słoików bezpośrednio po ugotowaniu (gdy jest jeszcze gorący), a słoiki szczelnie zakręcić.

Sos ma mocny, intensywny smak. Doskonale nadaje się do ubarwienia rzeczy o „nudnym” smaku. Kilka propozycji znajdziesz w następnych postach.

sos słodko-kwaśny

sos słodko-kwaśnyDodaj komentarz

  • RSS
  • Blip
  • Twitter
  • Facebook