Zestaw domowego piwowara: WARZENIE PIWA Z BREWKITU

… czyli nawarzę piwa to będę musiał wypić.

Ten wpis powstawał etapami. Jest to relacja z procesu samodzielnego warzenia piwa w domu, przy pomocy brewkitu, czyli piwnego koncentratu z chmielem, słodem i wszystkim co potrzebne w piwowarskim działaniu. Nadal nastawiam domowe piwa i co jakiś czas będę dzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat. Domowe warzenie piwa jest dobrym sposobem na dostęp do browarów różnego rodzaju… a co najfajniejsze- dobrego na kieszeń każdego zioma. W zależności od tego jak liczyć, przygotowanie jednej butelki piwa z brewkitu to koszt rzędu 1-2pln. Taniej niż barszcz. Butelka piwa stout w sklepie to wydatek ok 5pln, pszeniczne zaczynają się od 3pln itp itd. Ponadto dochodzi ciekawy element towarzyski. Gdy poczęstujesz kogoś piwem i dasz znaka, że to domowe, nie sklepowe, wzbudzisz zainteresowanie i pytania… można wyrywać laski na piwo ;)

Początek przygody z warzeniem piwa

Pewnego razu tak mi się zdarzyło, że szedłem sobie Traktem Brzeskim, czyli trasą na Terespol, już praktycznie po za miastem. Słońce świeciło, a w mojej głowie grała muzyka. Byłem głodny, a gdy jestem głodny, staje się skory do spontanicznych zakupów. Wtem minąłem szyld informujący, iż na mijanej posesji znajduje się sklep z artykułami dla domowych wytwórców alkoholu. Tak trafiłem do Starowaru. W środku zastałem spory wybór rozmaitych artykułów i miłą, pomocną obsługę w postaci trzech uśmiechniętych pań. Nie mogłem się powstrzymać i kupiłem coś, o czym od dawna marzyłem: zestaw piwowara. Mam nadzieję wyprodukować dzięki niemu piwo tańsze i inne niż sklepowe. Czy się uda? Dowiem się tego już za miesiąc albo dwa.

Co jest potrzebne by przygotować piwo domowe z brewkitu

Zestaw składa się z wielkiego, plastikowego kubła, kraniku, standardowej rurki fermentacyjnej, miarki do cukru i szczypiec do zakładania kapsli. Pierwsze trudności napotkałem przy chęci poskładania zestawu w całość. Okazało się, że otwory na kranik i rurkę fermentacyjną należy wywiercić we własnym zakresie. Wybrałem się do Ludwika, znajomego rzeźbiarza, który wykonał mi odpowiednie otwory. Miałem obawy przed samodzielnym wierceniem, nie chciałem zepsuć pojemnika. Ludwik spisał się na medal, zbiornik i kranik działają jak należy!

piwowarstwo: wiercenie dziury pod montaż kranu w zbiorniku fermentacyjnym zbiornik fermentacyjny- motaż kranu, piwowarstwo, warzenie piwa

Czy trudno jest uprawiać domowe piwowarstwo?

Robienie piwa przy pomocy kupionego zestawu jest tak proste, ze nawet trudno nazwać je samodzielnym ;) Na początku trzeba pogrzać koncentrat. Ma on konsystencje gęstego miodu, dzięki podniesieniu jego temperatury, łatwiej jest wydobyć go z puszki. Zabawne jest to, ze ta gęsta maź od razu smakuje jak piwo. Już na pierwszym etapie produkcji można przekonać się, mniej więcej, jak będzie smakował finalny produkt. Koncentrat należy wymieszać z woda i cukrem, dodać drożdże i odstawić na tydzień do fermentacji. Całość zajmuje raptem 30 minut… nawet gdy jest się ślamazarnym ziomem.

Co dzieje się w zbiorniku fermentacyjnym?

Fermentacja. Na początku miałem obawy, ze się nie uda. Zastanawiałem się czy nie zabiłem drożdży zbyt wysoka temperatura w trakcie mieszania lub czy w moim pokoju, gdzie stal zbiornik, nie jest za zimno. Przez pierwsze 2-3 dni prawie wcale nie było słychać bulbienia. Jednak potem drożdże tak się rozochociły, ze bulgotanie przeszkadzało mi spać ;)

Najtrudniejszy etap prac. Najcięższym etapem pracy było dla mnie przygotowanie butelek. Długo je namaczałem by pozbyć się naklejek i mieć pewność, że są czyste w środku… może powinienem zaopatrzyć się w butelkowa szczotkę?

Domowe piwowarstwo: mycie butelek

Mycie i odklejanie etykiet od butelek

Rozlewanie i kapslowanie domowego piwa

Dzień oczekiwany. Gdzieś po ośmiu dniach wziąłem moje wypucowane butelki by napełnić je piwem. Z wielka ciekawością popróbowałem niedokończonego piwa (etap fermentacji, nie jest ostatnim etapem). Smakowało prawie jak piwo. Rozlałem je do butelek i zakapslowałem przy pomocy specjalnego narzędzia. Bardzo podobał mi się ten etap produkcji. Kapslowanie to fajna zabawa. Ciekawostka: kapsle można poddawać recyklingowi, tj zakładać je wielokrotnie. Nie sprawdzałem czy nadają się do tego pogięte sztuki, ręczę za takie które maja płaskie grzbiety (trzeba umieć ładnie otworzyć butelkę przy pomocy zapalniczki ;) ) . Przed zakapslowaniem należy nasypać do butelki odrobinę cukru aby w piwie zrobiła się piana. Zabutelkowane piwo powinno stać przynajmniej 2 tygodnie. Panie w sklepie mówiły, ze istnieją zboczeńcy, którzy czekają nawet rok!

Domowe piwowarstwo, warzenie piwa: rozlewanie i kapslowanie piwa

Rozlewanie piwa do butelek

Jak smakuje domowe piwo z brewkitu?

Dzień jeszcze bardziej oczekiwany. Piwo stało się gotowe. Pierwsza rzeczą, która rzuciła mi się w oczy był fakt, że piwo domowe lepiej wchodzi. Zwykle piwa pije nieco wolniej niż inne napoje- nie umiem szybko. Browary z mojej domowej manufaktury potrafię pić szybko niczym sok jabłkowy. Zawartość alkoholu, zgodnie z przepisem, miała być równa 5,2%. Ile wyszło na prawdę- ciężko powiedzieć. Urządzenie do testowania zawartości alkoholu, w które się zaopatrzyłem nie nadaje się do wykrywania tak drobnych niuansów i jest bezużyteczne w przypadku piwa. Szybko przeprowadziłem testy smaku na znajomych. 5 na 7 testowanych pochwaliło testowanego browara, 2 osoby wykazały umiarkowany entuzjazm. Negatywnych opinii brak. Zatem oficjalnie uznaje koncentrat do robienia typu Stout, marki Coopers, za produkt godny polecenia. Zachęcony efektami zaopatrzyłem się już w następne puszki, które przetestuje dla Was specjalnie na własnej i przyjaciół mych skórze ;)

piwowarstwo: Brewkit Irish Stout firmy Coopers

Brewkit Irish Stout firmy Coopers, czyli piwny koncentrat, który należy poddać fermentacji

Kufel ciemnego domowego piwa stout brewkit coopers

Kufel gotowego piwa stout przygotowanego z brewkitu australijskiej firmy Coopers

Nowe doświadczenia, związane z produkcją piwa w domowych warunkach, będą pojawiały się w tym wątku.4 Comments

 1. Hej

  Bardzo się cieszę, że temat domowego piwa staje się coraz popularniejszy. Bardzo fajny artykuł. Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie robiło domowe piwo. Robienie wina jest już popularne, ale piwo jakoś nie może się przebić…. słyszałem opinie, że robienie piwa jest trudniejsze od domowego wina, ale to chyba nie jedyna przyczyna. Powodzenia i pianki na kilka palcy życzę :)

 2. Robienie domowego piwa jest proste bo w zasadzie można kupić gotowe zestawy do jego produkcji w warunkach domowych a także opierać się o instrukcje/ poradniki, których jest trochę w sieci. Oby artykuł jeszcze bardziej spopularyzował robienie domowego piwa bo to co swojskie jest lepsze.

 3. Byzo wrote:

  Wielki szacun że domowe piwowarstwo rozkwita. Sam będąc ciągle zabiegany zazdroszczę innym, zwłaszcza że mój śp. dziadek robił wyborne piwo, którego miałem przyjemność pić. Pamiętam jak mawiał że piwowarstwo to sztuka i sposób życia. Może z tego powodu nie pijam koncernówek a jedynie lpkalne noteckie, mając cichą nadzieję że na emeryturze będę miał czas nie tylko na piwkowanie ale i na jego robienie.

Dodaj komentarz

 • RSS
 • Blip
 • Twitter
 • Facebook